Keď sa pozriete na moderné, technologicky vyspelé budovy súčasnosti, možno vás prekvapí, že pod novými lesklými exteriérmi sa skrývajú rovnaké problémy, oneskorenia a nástrahy, ktoré trápia stavebníctvo už desaťročia.
Podľa poradenskej spoločnosti McKinsey sa produktivita v stavebníctve za posledných 20 rokov zvýšila len o 1 % v porovnaní s 3,6 % vo výrobnom sektore.
Či už ste zodpovední za malý stavebný projekt alebo veľkú výškovú budovu, v stavebnom projekte sa počíta každý deň a aj malé oneskorenia môžu narušiť celý harmonogram a spôsobiť prekročenie rozpočtu projektu. Prekročenie rozpočtu môže byť pre zúčastnené strany nákladné, môže viesť k obchodným stratám pre konečných vlastníkov a nájomcov a môže spôsobiť ďalšie veľké nepríjemnosti pre miestnu komunitu.
Našťastie však existujú spôsoby, ako môžete eliminovať nákladné miesta v procese výstavby. V používaní nových inteligentných stavebných metód je veľký potenciál na obrovské úspory nákladov. Prečítajte si päť spôsobov, ako zvýšiť produktivitu a pomôcť vám dokončiť projekty rýchlejšie a efektívnejšie ako kedykoľvek predtým.
1. Začnite myslieť vertikálne od začiatku s prelomovými stavebnými výťahmi
Použitie systému JumpLift môže skrátiť čas výstavby o týždne alebo dokonca mesiace, a to aj v prípade nízkopodlažných budov. V budove Citic Tower v Pekingu sa vďaka použitiu systému JumpLift údajne ušetrilo až 320 000 človekohodín a toto riešenie si vybrali aj projektoví manažéri ikonického hotela Marina Bay Sands v Singapure. JumpLift tiež pomohol znížiť dĺžku viacpodlažného stredne vysokého rezidenčného projektu v helsinskej štvrti Kalasatama na polovicu.
JumpLift je teraz k dispozícii pre budovy všetkých veľkostí, nielen pre mrakodrapy, a KONE je jedinou spoločnosťou, ktorá ponúka certifikované riešenie pre tento typ technológie v sektore nízkych a stredných výškových budov.
Ďalšie úspory vyplývajú zo skutočnosti, že výťah slúži aj ako osobný výťah v budove, aby sa využil čas výstavby. Na konci výstavby sa z interiéru výťahu odstráni ochranné obloženie a odhalí sa nový lesklý výťah pripravený pre užívateľov budovy.
2. Vďaka správnym nástrojom na riadenie stavebných projektov môžu všetci pracovať inteligentnejšie
Rôzni dodávatelia sú zodpovední za rôzne časti každého projektu a tradične pracujú nezávisle, takže akékoľvek oneskorenie môže spôsobiť oneskorenie v iných oblastiach. Kľúčom k spoločnému riešeniu problémov je spojiť všetkých subdodávateľov hneď na začiatku a vytvoriť z nich projektový tím.
Aj v tomto prípade môže štandardizovanejší prístup k riadeniu projektu urobiť zázraky. Cieľom štíhlych metodík, ako je napríklad systém Last Planner® (LPS), je urobiť pracovné postupy predvídateľnejšími a spoľahlivejšími, čo uľahčuje dodržanie harmonogramu a rozpočtu projektu. Keď sa na veľký projekt v oblasti ropy a zemného plynu použili integrované nástroje plánovania, produktivita sa zvýšila o 70 %, uvádza spoločnosť McKinsey.
3. Lepšie využívanie údajov na zabezpečenie pohybu ľudí, nástrojov a materiálov
Poradenská spoločnosť McKinsey vypočítala, že len jedna tretina času stavebných robotníkov je využitá produktívne, pričom hodiny sa premrhajú buď presunom po stavenisku, alebo čakaním na materiál a nástroje. Odhaduje sa tiež, že 95 % údajov, ktoré majú stavebné spoločnosti k dispozícii, sa vyhodí. Čo keby sa teda údaje dali využiť na čo najefektívnejšie pracovné procesy a na identifikáciu potenciálnych oneskorení projektu?
Spoločnosť KONE neustále inovuje spôsoby využívania údajov na urýchlenie výstavby a už teraz pomáhame zákazníkom využívať údaje v reálnom čase na lepšie pochopenie pohybu materiálov a pracovníkov na stavenisku. Tieto údaje by mohli vedúcim stavby ukázať, že by bolo efektívnejšie mať medziposchodie na 10. poschodí ako na 7. poschodí, čo by im umožnilo napríklad optimalizovať výťahy CTU a minimalizovať prestoje.
4. Pripojte sa, aby ste udržali budovu v pohybe
Každé riešenie na presun vecí na stavenisku musí byť robustné a spoľahlivé. Keď výťahy alebo žeriavy prestanú fungovať, stavba sa spomalí alebo úplne zastaví. Digitálne a cloudové služby spoločnosti KONE zaručujú, že výťahy JumpLift budú fungovať aj v tých najnáročnejších podmienkach. KONE 24/7 Connected Services™ pomáha maximalizovať čas prevádzky výťahov využívaním umelej inteligencie a zhromažďovaním kľúčových metrík na identifikáciu problémov a ich riešenie skôr, ako nastanú, a tieto výhody sa teraz rozširujú na využitie času výstavby.
Každý pohyb, každé otvorenie dverí, každé zastavenie sa zaznamenáva, čo znamená, že potenciálne problémy sa dajú okamžite identifikovať a skúsení servisní technici ich môžu odstrániť skôr, ako ovplyvnia váš harmonogram výstavby.
5. Ovládnite modularitu prostredníctvom prefabrikácie
Modulárne bývanie, pri ktorom sa prvky stavby vyrábajú mimo staveniska, bolo v minulosti synonymom pre štvrte nízkej kvality, ktoré sa vo veľkej časti Európy podobali ako vajce vajcu. Modularita sa však rýchlo stáva atraktívnou, nákladovo efektívnou a udržateľnou alternatívou, ktorá nielen zefektívňuje stavebné projekty, ale umožňuje aj úpravy podľa toho, ako sa menia potreby.
Ak si necháte časti budovy prefabrikovať, výsledkom budú rýchlejšie, bezpečnejšie a predvídateľnejšie projekty. Spoločnosť KONE nedávno spolupracovala na inovatívnom koncepte modulárneho výťahu pre 17-poschodovú obytnú budovu v Londýne. Inštalácia výťahu bola otázkou niekoľkých hodín v porovnaní s obvyklými niekoľkými týždňami, čím sa ušetril priestor a zvýšila bezpečnosť pracovného prostredia na stavbe.